Dodaj komentarz

Pompa ciepła to niezawodne urządzenie, które korzysta z odnawialnych źródeł energii. Jest spotykana w wielu polskich domach i z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Na szczęście zasady działania i instalacji pompy nie są skomplikowane, dlatego warto je poznać przed montażem w swoim domu. Instalacje tego typu w kolejnych latach mają zyskiwać na znaczeniu - już teraz sprawdźmy, jak działa pompa ciepła! Czym cechuje się to urządzenie? Co warto o nim wiedzieć?

Jak działają pompy ciepła?

Niezawodne pompy ciepła

Gdzie znajdziemy profesjonalne usługi dotyczące pomp ciepła? Na uznanie zasługuje Pompa ciepła Niepołomice - Serwis i Montaż - Sevro. W tym miejscu każdy skorzysta z szerokiej oferty i atrakcyjnych cen usług. Nie bez znaczenia jest to, że wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła: gruntowe, wodne i powietrzne. Każde z nich pobiera energię z innego źródła i może zostać zastosowane do ogrzewania i chłodzenia wnętrz. W jaki sposób pobierana jest energia?

Energia z dolnego i górnego źródła

Powietrzne pompy ciepła, jak sama nazwa wskazuje, korzystają z powietrza z zewnątrz. Jest ono pobierane przez wentylator, który następnie przekazuje je bezpośrednio do parownika. Wodna pompa ciepła z kolei korzysta z wód podziemnych, morskich lub powierzchniowych. Konieczne jest wykonanie pionowych odwiertów, które posłużą jako studnia czerpna i zrzutowa. Jeśli chodzi o gruntową pompę ciepła, w tym wypadku wykorzystywana jest energia geotermalna. Trzeba zainstalować kolektor pionowy lub poziomy w odpowiedni sposób. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala zachować efektywne i sprawne działanie całego systemu. 

Pamiętajmy o tym, że zastosowanie źródła górnego jest niezbędne w każdym budynku. Chodzi tutaj zazwyczaj o ogrzewanie podłogowe i tradycyjne grzejniki. 

Działanie pompy ciepła

Jak działa pompa ciepła? Okazuje się, że jej działanie bazuje na energii ze środowiska. Jest ona następnie przekazywana do instalacji grzewczej, dzięki czemu można cieszyć się ciepłem w domu. Ciepło pobrane z otoczenia ma za zadanie ogrzewać ciekły czynnik chłodniczy w urządzeniu. Z kolei czynnik ten przechwytuje ciepło za pomocą niskiej temperatury, a następnie paruje w pompie ciepła. Gazowa postać jest transportowana do sprężarki, która podgrzewa i kumuluje ciepło jeszcze bardziej. W tym momencie gazowy czynnik chłodniczy oddaje ciepło do instalacji i zbiornika ciepłej wody użytkowej. 

Kolejnym krokiem jest oddanie ciepła do instalacji i ponowne skroplenie czynnika, jego schłodzenie i przeprowadzenie przez zawór rozprężny. Dzięki temu czynnik roboczy ulega dalszemu schładzaniu i może ponownie pobierać energię z OZE. Cały cykl rozpoczyna się na nowo. 

Pompy ciepła Niepołomice

Efektowny system

Pompa ciepła pozwala nam wielokrotnie korzystać z energii ze środowiska. Sprężarka w urządzeniu sprawia, że pozyskane ciepło z powodzeniem wykorzystamy do ogrzewania domu i wody użytkowej. Istnieje wiele efektownych pomp ciepła, które trzeba dobrać zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Poszukując najciekawszych propozycji, skorzystajmy z pomocy fachowców. 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.