Dodaj komentarz

Ułożenie styropianu pod wylewkę jest jednym ze sprawdzonych sposobów na utrzymanie ciepła w naszym domu. Rozwiązanie takie zapewnia świetną izolację termiczną i uniemożliwia przenikanie ciepła do gruntu. W rezultacie możliwe jest znaczące ograniczenie kosztów ogrzewania naszego lokum.

wylewki podłogowe

Termoizolacja gruntu jest istotna!

Termoizolacja jest inną nazwą ocieplenia budynku. O wysokości naszych rachunków za ogrzewanie decyduje w praktyce grubość i jakość warstw izolacyjnych. W przypadku budynków od początku projektowanych jako energooszczędne rekomenduje się zastosowanie izolacji podłogi i ścian o lepszych parametrach niż przy tradycyjnym jej zastosowaniu. Izolacja wymaga przy tym poprawnego zaprojektowania, tak w odniesieniu do pomieszczeń ogrzewanych, jak i w wypadku tych, których ogrzewać nie planujemy.

Szczególne znaczenie ma ułożenie styropianu na posadzce w budynkach niepodpiwniczonych. W ich wypadku stosowane są nawet zabezpieczenia kilkuwarstwowe. 

Jak układać styropian i folię pod wylewkę na podłodze?

Aby termoizolacja podłogi była trwała, konieczne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy zadbać o to, by podłoże było wyrównane i pozbawione wilgoci, a użyty styropian - twardy i odporny na odkształcenia.  Zalecany jest jego montaż na zakładkę (dzięki temu można uniknąć powstania mostków termicznych). Na styropian układa się natomiast arkusze folii, które pełnią rolę zabezpieczającą i rozdzielającą.

Układanie styropianu pod wylewkę krok po kroku

Układanie styropianu na podłodze nie jest sprawą przesadnie skomplikowaną. W pierwszym kroku zabezpieczamy mechanicznie podłoże; następnie wylewamy kilkucentymetrową warstwę betonu podkładowego. Następna warstwa składa się z papy lub folii budowlanej - ma ona zapewnić zabezpieczenie przed wilgocią. Dopiero na tak przygotowany grunt układamy styropian, a na nim kolejną warstwę folii. W następnej fazie zostaje wylany beton, na który położona zostanie właściwa posadzka.

Ile kosztuje styropian pod wylewki?

Koszt izolacji tego typu zależy w dużej mierze od ilości warstw i jakości użytego styropianu. Zakłada się, że przy jednej warstwie wyniesie on od 3 do 5 złotych za metr kwadratowy. Dodanie warstwy podnosi koszt o ok. 3 zł za metr kwadratowy powierzchni. Nie bez znaczenia będzie również grubość izolacji oraz koszt robocizny.

Jaka jest optymalna grubość wylewki betonowej na styropianie?

Projekt, zakładający istnienie w warstwie izolacyjnej instalacji grzewczych czy kanalizacyjnych, wymusza stosowanie dwóch warstw styropianu. Pierwsza z nich będzie wyrównywać warstwy, druga - stanowić właściwe ocieplenie. Styropian może służyć również do ukrycia instalacji wentylacyjnych i elektrycznych. W takiej sytuacji grubsza wylewka nie jest konieczna. Wyjątek stanowi sytuacja, w której jednocześnie z tym rozwiązaniem planujemy wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego - wówczas dodatkowa warstwa ma zapewnić akumulację ciepła.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.