Dodaj komentarz

Niezależnie od tego, czy pracujesz w małym biurze, w dużej korporacji, warsztacie samochodowym, czy szpitalu, pracodawca na pierwszym miejscu powinien stawiać bezpieczeństwo i zdrowie pracowników oraz klientów. Wymagane jest, aby wyjścia ewakuacyjne były odpowiednio oznakowane, każdy pracownik ma obowiązek znać wszelkie procedury działań, jakie należy podjąć w razie nagłych, niebezpiecznych sytuacji. Istotnym elementem są działania, które mają zapobiegać pożarom. Do takich procedur należy dokładne sprawdzenie, czy wszystkie instalacje elektryczne działają sprawnie, czy w budynku jest odpowiednia wentylacja oraz przede wszystkim należy sprawdzić sprawność wszystkich gaśnic w budynku.

Przegląd gaśnicy w firmie BHPIWW w Biłgoraju

Sprzęty zwiększające bezpieczeństwo w budynku

Istnieje wiele sprzętów i instalacji, które można lub trzeba uwzględnić w budynku, aby mógł zostać oddany do użytku oraz żeby zapewniał bezpieczeństwo osób w nim przebywających. Elementami, jakie mają chronić przed tragicznymi skutkami pożaru są między innymi drzwi przeciwpożarowe oraz sprzęty nimi sterujące, hydranty wewnętrzne, sprawne instalacje oświetlenia ewakuacyjnego, a także urządzenia oddymiające. Jednak przede wszystkim w budynku muszą znaleźć się sprawne gaśnice, których funkcjonalność musi być kontrolowana. 

Czemu należy dbać o przegląd gaśnic?

Przegląd gaśnicy to obowiązkowa procedura w każdym obiekcie. Taki przegląd gaśnicy powinien odbywać się co najmniej raz w roku, aby zapewnić bezpieczeństwo i mieć pewność, że w razie pożaru gaśnice będą użyteczne. Jeśli podczas przeglądu wyjdzie na jaw jakakolwiek usterka, czy niefunkcjonalność gaśnicy, konieczna jest naprawa sprzętu. Więcej na temat przeglądu gaśnic możesz przeczytać tutaj: www.bhpiww.pl/przeglad-gasnic-konserwacja, gdzie znajdziesz również kontakt do firmy BHPIWW zajmującej się przeglądem, konserwacją i naprawą gaśnic.Nie można pozwolić na trzymanie w budynku niesprawnej gaśnicy, ponieważ nie tylko nie będzie ona pomocna w razie wypadku, ale również może przyczynić się do większych szkód. 

Konserwacja gaśnic

Nie można także zapominać o konserwacji gaśnicy. Jest to równie istotny element, co sam przegląd gaśnicy, ponieważ oba te procesy są ze sobą połączone. Konserwacja gaśnicy dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest konserwacja podstawowa, która przebiega bez zaglądania we wnętrze gaśnicy. Taką podstawową konserwację gaśnicy możemy nazwać po prostu przeglądem, który, jak wcześniej wspomniano, trzeba wykonywać co najmniej raz w roku. Istnieje również  konserwacja rozszerzona, podczas której zagląda się do wnętrza gaśnicy. Dzięki temu można dogłębnie ocenić stan i sprawność sprzętu, podjąć się wymiany proszku gaśniczego, można zająć się naprawą wszelkich usterek, wymianą uszczelek oraz przeprowadzić próbę ciśnieniową.

 Gasnice czekające na przegląd w firmie BHPIWW w Biłgoraju

Kompleksowa procedura sprawdzania funkcjonalności gaśnic powinna być priorytetowym działaniem w każdym budynku, niezależnie od jego przeznaczenia. W pierwszym etapie należy zaopatrzyć budynek w odpowiednie gaśnice, w zależności od wymagań infrastruktury, a następnie dbanie o to, aby wszelka naprawa gaśnic przebiegała sprawnie i możliwie szybko, a wszystkie konserwacje i przeglądy były przeprowadzane skrupulatnie i z należytą starannością.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.