Panele fotowoltaiczne na stałe wpisały się w krajobraz polskich wsi i miast. Najczęściej spotykamy je na dachach domostw, lecz nie tylko. Ważne, by były ustawione pod odpowiednim kątem i była ich wystarczająca ilość. Dobrze dobrany zestaw paneli pozwala całkowicie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstwa domowego. Czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek, skąd wzięła się popularność wykorzystywana energii słonecznej?
Dlaczego decydujemy się na panele?
By odpowiedzieć na to pytanie, najlepiej zapytać właścicieli paneli fotowoltaicznych na dachu. Większość z nich odpowiada jasno: Ze względów oszczędnościowych. Jak informuje na swojej stronie internetowej fotowoltaika appenergy-kielce.pl, inwestycja zwraca się w czasie kilku lat, a dużą pomocą są programy wsparcia. Niewykluczone, że wraz z zakończeniem istniejących, rząd rozwinie finansowanie kolejnych. Ważkim elementem jest także ekologia, która dla wielu użytkowników ma znaczenie. Po prostu prąd z własnej minielektrowni słonecznej jest czystszy. Energia pozyskana w ten sposób zyskuje miano "zielonej". Bywa, że prosumenci wskazują na niezależność energetyczną jako czynnik przekonujący do wyboru tego rodzaju instalacji.
Panele fotowoltaiczne nie tylko na dachu
Jak się wydaje, pewnym ograniczeniem rozwoju własnej instalacji fotowoltaicznej jest miejsce. Panele kojarzą się przede wszystkim z dachami. Co zrobić w sytuacji, kiedy nasz dach nie nadaje się do tego celu, lub zagospodarowaliśmy już go w inny sposób? Nie warto rezygnować z instalacji pozyskującej prąd ze słońca. Uczynne fotony mogą nadal pracować dla nas i czynić nasz portfel grubszym. Wystarczy, że oprzyrządowanie do ich pozyskania ustawimy niedaleko domu, chociażby na trawniku. Ważne jedynie, by zapewnić dostęp światła słonecznego, a uniknąć cienia. Kiedy znajdziemy takie miejsce, jesteśmy gotowi do wezwania fachowców.
Wybór firmy do instalacji paneli
Przed wyborem firmy instalującej aparaturę energetyczną, trzeba zorientować się w rynkowych cenach i ewentualnych kosztach. Pamiętajmy, że konkurencja jest spora, a oferenci prześcigają się w kreowaniu nowych argumentów na rzecz ich propozycji. Nie ma tu reguły, lecz jak w każdej branży liczy się konkurencyjność, czas i pewność wykonania. Przydatne z pewnością będzie rozeznanie lokalnego rynku paneli fotowoltaicznych. Przy okazji wertowania wachlarza ofertowego zwróćmy uwagę na kilka spraw. Niech zadecyduje dostosowanie pakietu usługowego do naszych wymagań. Nie zapominajmy, że klient ma swoje prawa i to on decyduje o wyborze konkretnej inicjatywy.
Jak wspomniano, gdy dach jest zbyt mały lub nie ma już na nim odpowiedniego miejsca, trzeba rozważyć inne rozwiązanie. Panaceum na niedostosowany dach jest instalacja na gruncie. W rzeczy samej to rozwiązanie zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Solidne podstawy obywają się bez rozbudowanych fundamentów, konstrukcja sprawia wrażenie lekkiej i dobrze prezentuje się chociażby przed domem. Warto skorzystać!