Dodaj komentarz

Szafa to zdecydowanie jeden z najważniejszych mebli. Współcześnie trudno sobie nawet wyobrazić sypialnię bez porządnej szafy, pełniącej nie tylko funkcje praktyczne, ale również i estetyczne. Jak zaprojektować ten mebel, by był on funkcjonalny, pojemny, a zarazem ładny?

Na co zwrócić uwagę projektując szafę do sypialni?

Zakup gotowej szafy jest zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem. Wiemy dokładnie, na jaki produkt się decydujemy, a możliwość obejrzenia go w sklepie meblowym nie pozostawia wielkiego pola do popisu dla wyobraźni. Zdecydowanie inaczej wygląda sytuacja, gdy decydujemy się na szafy na wymiar. W takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę wszystkie wnęki i skosy, do których szafa ma być dopasowana. Nieregularne kształty i niewielkich rozmiarów przestrzeń, znacząco utrudniają zadanie. Wówczas koniecznością stają się nieszablonowe rozwiązania, wychodzące poza przyjęte w aranżacjach wnętrz standardy. Brak pomysłów w tej kwestii zrekompensować mogą projekty, które znaleźć można na stronie https://www.komandor-krakow.pl/ - to cała baza istotnych inspiracji i pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni, również tych nietypowych.

Jak dopasować szafę do pomieszczenia?

Zanim zamawiamy szafy na wymiar, warto dobrze przemyśleć, w którym miejscu będzie ona stała. Szafy narożne wymagają bowiem zdecydowanie innych rozwiązań, niż szafy wnękowe czy też takie, które umieszczane są pod skosem. Ważne jest również odpowiednie wykorzystanie przestrzeni zwłaszcza wówczas, gdy nie ma jej zbyt wiele. Warto więc dokładnie dopasować jej pojemność do rzeczywistych potrzeb, a rozmiar do wielkości i kształtu pomieszczenia, w którym będzie się ona znajdować.

Gdzie najlepiej ustawić szafę?

Planując rozmieszczenie mebli, warto dokładnie przemyśleć kwestię oświetlenia. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy sztuczne światło będzie wystarczające, by oświetlić wnętrze mebla, czy też należy go ustawić w stronę okna. W ciemnych pomieszczeniach, pozbawionych dostępu do naturalnego światła, dobrym rozwiązaniem będą przeszklone drzwi, które nieco ułatwią zagospodarowanie poszczególnych części mebla.

Na jaki wymiar szafy się zdecydować?

Sporych rozmiarów szafa nie będzie stanowiła większego problemu w pomieszczeniach o dużej przestrzeni. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy trzeba racjonalnie rozplanować jej każdy fragment. Wówczas z pewnością należy przemyśleć, jakie wymiary powinien mieć mebel, by był on praktycznym, a zarazem funkcjonalnym rozwiązaniem. Szafy na wymiar powinny być pojemne, ale również i wygodne. W mniejszych pomieszczeniach warto postawić na drzwi przesuwne, tradycyjne otwieranie pozostawiając dla większych przestrzeni, w których nie będzie ono stanowiło problemu. Przed zamówieniem szafy należy także zastanowić się, co będzie w niej przechowywane. Ilość i rozstawienie szuflad i półek może mieć bowiem zasadnicze znaczenie. Decydując się na drążek do wieszania ciuchów, należy także przemyśleć, na jakiej wysokości powinien się on znajdować.

Czy umieszczać lustro w szafie?

Lustro na drzwiach szafy pełni nie tylko typową dla siebie funkcję. Optycznie powiększa ono również pomieszczenie, co jest ważne, gdy sypialnia nie ma zbyt dużych rozmiarów. Planując zakup szafy na wymiar warto pamiętać jednak, by dobrane rozwiązania komponowały się z pozostałym wystrojem, tworząc razem wymarzoną aranżację.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.