1 komentarz

Pomimo faktu, że domki mobilne nie są jeszcze w naszym kraju rozwiązaniem szczególnie popularnym, spotykamy się z nimi coraz częściej. Ich zalety, takie jak możliwość ustawienia w dowolnym miejscu czy czas montażu, który nie przekracza zwykle kilku godzin, sprawiają, że wiele osób decyduje się na zastosowanie podobnego rozwiązania. 

Domki mobilne - podstawowe informacje

Domki mobilne zyskały na przestrzeni lat niezwykłą popularność zarówno w Polsce, jak i za granicą. Szczególnym uznaniem domki holenderskie cieszą się na Słowacji. Oferta domków mobilnych skierowana do naszych sąsiadów - Mobilné Domy NS nie różni się znacząco od oferty skierowanej do Polaków. Technologia stawiania domków mobilnych zakłada całkowitą prefabrykację. Całość prac wykonywana jest praktycznie w specjalistycznej fabryce, a na miejsce montażu trafia gotowy produkt. Domki transportowane są w całości, w związku z tym prace montażowe, związane z ich posadowieniem na działce, ograniczone są do minimum. Możliwe jest przy tym zarówno użycie ich zarówno jako przestrzeni wypoczynkowej (np. na działce rekreacyjnej), jak również jako typowego budynku mieszkalnego. Domek mobilny może być bowiem - o ile tylko zostanie zaopatrzony w odpowiednią izolację oraz ogrzewanie - traktowany jako alternatywa dla tradycyjnych całorocznych domów. Jako źródło ogrzewania budynków mobilnych wykorzystuje się najczęściej różne formy grzejników elektrycznych. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy na działce, na której ma być posadowiony domek, nie mamy dostępu do prądu?

Ogrzewanie domków mobilnych bez użycia prądu

Sytuacja tego typu często występuje na terenach o przeznaczeniu rolnym. Warto zwrócić wówczas uwagę na regulacje prawne i upewnić się, że posadowienie domku - choćby mobilnego - jest na danej działce dopuszczalne. Jeżeli natomiast idzie o samo ogrzewanie, to warto zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania do tego celu gazu ziemnego. Jest to świetna alternatywa dla ogrzewania elektrycznego, ponieważ nie wymaga w wielu przypadkach podłączenia do sieci - paliwo tego typu dostępne jest również w butlach, a dostawę ich zapewnia wiele firm na terenie całego kraju. Równocześnie piece gazowe mogą służyć również do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Innym rozwiązaniem, nieco rzadziej spotykanym, jest użycie tradycyjnego piecyka, opalanego drewnem - tak zwanej kozy - lub kominka. Nowoczesne modele tych urządzeń są nie tylko wysokowydajne pod względem energetycznym, ale również bezpieczne w użytkowaniu i zaprojektowane tak, by współgrały z nowoczesnymi trendami we wzornictwie. Wadą może być to, że nie w każdym rodzaju domku możliwe będzie jego zastosowanie. Wymagać to może również daleko posuniętych prac adaptacyjnych i może znacząco ograniczyć mobilność naszego lokum. 

Obecnie coraz częściej mówi się o jeszcze jednej opcji ogrzewania pomieszczeń domku mobilnego - energii, pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej. Częste już są rozwiązania, pozwalające na posadowienie jej elementów na powierzchni gruntu. W omawianej sytuacji potencjalnym problemem może być jednak brak możliwości oddawania nadwyżek wytworzonego prądu do ogólnodostępnej sieci.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Anka · 8 miesięcy temu
    Dzięki za podesłanie tych rozwiązań. Zdecydowanie jestem osobą ciepłolubną i nie wyobrażam sobie marznąć na wypadzie urlopowym! Ocieplony lub ogrzany domek mobilny to podstawa...👌