Dodaj komentarz

Instalacje centralnego ogrzewania są bardzo różne i mocno rozbudowane. Mogą być również proste, aczkolwiek wtedy stosuje się inne techniki grzewcze, na przykład ogrzewanie elektryczne bądź piecykami gazowymi. Dziś skupimy się na tym, jaka taka instalacja rozwiązana jest od strony technicznej, na jakie rodzaje się dzieli, jakie elementy w takiej instalacji się stosuje i tak dalej. A więc zaczynamy!

grzejnik tesi

Rodzaje instalacji centralnego ogrzewania

Na początku podzielmy sobie instalacje centralnego ogrzewania na dwa podstawowe rodzaje. Mamy tu instalacje grawitacyjne, gdzie ruch czynnika grzewczego (najczęściej wody) jest samoistny, spowodowany zmniejszaniem się masy wody podgrzanej względem reszty zładu, a także instalacje pompowe, gdzie za przemieszczanie się czynnika odpowiada specjalna pompa obiegowa, najczęściej elektryczna. Każdy rodzaj instalacji ma swoje wady i zalety, ale cel jest ten sam: Gorąca woda podgrzana w piecu jest przemieszczana systemem rur do kaloryferów, gdzie oddaje ciepło do pomieszczeń i ochłodzona wraca z powrotem do kotła, gdzie jest na powrót podgrzewana i cykl się zamyka. Jest to bardzo prosty, a jednocześnie bardzo efektywny sposób transportu ciepła, jedynym warunkiem są dobrze zaizolowane rury grzejne, tak by po drodze nie następowało ochładzanie się czynnika grzewczego - to ma bowiem nastąpić dopiero w kaloryferach. Każda instalacja grzewcza posiada też zbiorniki wyrównawcze, które mają za zadanie przejąć nadmiar objętości wody po jej podgrzaniu. Woda, stosowana najczęściej jako czynnik grzewczy, ma bowiem takie właśnie właściwości, że powiększa nieco swoją objętość pod wpływem ciepła. Jednak o tym w innym poradniku.

grzejniki instal projekt

Inne podziały instalacji

Jak możemy się przekonać, istnieją różne rodzaje instalacji C.O. Tym razem poznaliśmy instalacje grawitacyjne i pompowe, czyli podział ze względu na sposób przepływu czynnika grzewczego przez rury, z kotła do kaloryferów. Istnieje jeszcze podział na instalacje zamknięte i otwarte, o tym będzie kolejnym razem. Podpowiemy też jaki rodzaj instalacji wybrać, by dopasować ją do naszych potrzeb.

Pomoc przy artykule - www.grzejniki-info.pl

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.