Dodaj komentarz

Wielu ludzi marzy o kominku w swoim salonie, który nada pomieszczeniu odpowiednią atmosferę. W momencie kiedy mamy u siebie kominek, niestraszne są nam pochmurne dni, a patrzenie na palące się drwa polepsza nasze samopoczucie. 

Jaki kominek powinniśmy wybrać, by nadać swojemu salonowi uroku?

Każdy, kto myśli na poważnie o zainstalowaniu u siebie kominka, powinien odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań, w tym m.in. o ilość posiadanych pomieszczeń, o ilość ciepła, która będzie nam potrzebna, o planowane umieszczenie paleniska, ważne jest również czy posiadamy komin, czy też nie. Jeśli mamy wątpliwości co do wyboru kominka warto odwiedzić serwis o kominkach i kominach, gdzie znajdziemy porady, dzięki którym dobierzemy idealny kominek dla naszego domu. W przypadku, kiedy mamy jedno pomieszczenie, wtedy powinniśmy rozważyć nabycie kominka do salonu 40m2. Piecyk wolnostojący w kawalerce zapewni nam odpowiednią ilość ciepła, zyskujemy brak hałasu oraz niewielką ilość kurzu. Opcja z wentylatorem sprawdzi się wtedy, gdy pomieszczenia są większe. Najlepszym rozwiązaniem kominka do 100m2 będą kominki z płaszczem wodnym. 

W jaki sposób obliczyć zapotrzebowanie ciepła?

Aby obliczyć zapotrzebowanie ciepła należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie ile metrów musimy ogrzać. Kolejną rzeczą będzie sprawdzenie, jak dobrze docieplony jest nasz budynek. Położenie budynku odgrywa ważną rolę, to czy mieszkamy w górach, nad morzem czy na obszarze nizinnym. Wzór na obliczenie mocy grzewczej kominka lub piecyka, wyprowadzimy ze wzoru D = V x G x Dt [W], w którym D – strata ciepła [W], V – kubaturę budynku w m3, G – współczynnik przenikalności cieplnej [W/°C/m3]., Dt: różnicę temperatur: wewnętrznej i zewnętrznej (40◦C). Musimy wyliczyć kubaturę i następnie zapotrzebowanie mocy grzewczej budynku. 

Jaki wkład kominkowy powinniśmy wybrać?

Wybór wkładu kominkowego jest kluczową kwestią przy wyborze kominka. Aby wybrać idealny wkład warto odwiedzić blog, gdzie znajdziemy wiele porad budowlanych w zakresie kominków i nie tylko. Pamiętajmy o tym, że jeśli chcemy zamontować kominek w domu to może być on zabudowany, jak tylko chcemy. Nasz wkład może być wtedy z prostą szybą narożną albo przeszklony z trzech stron. Przy wyborze wkładu, pamiętajmy, żeby miał szamot, posiadał trapezową konstrukcję paleniska i efektywnym oczyszczaniem szyby. Kominek z płaszczem wodnym sprawdzi się wtedy, gdy mamy większe pomieszczenie. Alternatywą dla wkładu kominkowego będzie piec z kozą. Koszt wysokiej klasy pieca kominkowego będzie w przybliżeniu ten sam co wartość średniej klasy wkładu. 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.