Dodaj komentarz

Polskie prawo stawia przed inwestorem, który chce wznieść budynek lub budowlę, szereg wymagań. Jednym z nich jest dostosowanie parametrów obiektu do warunków technicznych (WT). Co kryje się pod tym pojęciem?

Projektowanie i wykonywanie budynków w Polsce - warunki techniczne WT

Warunki techniczne — co to takiego?

Warunki techniczne to zbiór przepisów, dotyczących budowy, rozbudowy, przebudowy i modernizacji budynków i budowli. Regulują one również kwestię lokalizacji wspomnianych obiektów na działce oraz wiele innych zagadnień. Przykładowo § 14 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, określa minimalną szerokość drogi, którą ma odbywać się dojazd i dojście do posesji (również w ramach tzw. drogi koniecznej).

Osoby zainteresowane tą tematyką zapraszamy do lektury artykułu "Jak deweloperzy zapewniają dostęp do drogi publicznej? Służebność czy udział w drodze?", który szczegółowo ją omawia. Warto również zauważyć, że warunki techniczne dotyczą różnych klas obiektów — znajdziemy w nich nie tylko zapisy, odnoszące się do domów, lecz również takie, które regulują budowę i funkcjonowanie studni, szamb czy garaży.

Dlaczego warto zainteresować się warunkami technicznymi?

Warunki techniczne obowiązują na każdym etapie procesu budowlanego — od tworzenia projektu po rozbiórkę. Co ważne, powinni stosować się do nich również deweloperzy. Niestety, niekiedy zdarzają im się uchybienia na tym polu. Warto więc dokładnie przeanalizować zapisy umowy, zawieranej z jednym z takich podmiotów, by upewnić się, że nasze interesy, związane z wypełnieniem WT, zostały właściwie zabezpieczone.

Jeżeli nie mamy na to czasu — lub język, jakim napisano dokumenty, jest dla nas niezrozumiały — możemy skorzystać z pomocy specjalisty. Osoby zainteresowane tego typu usługami powinny zajrzeć na stronę www.mecenasbogna.com, którą prowadzi radca prawny specjalizujący się w nieruchomościach – znajdą tam ciekawą ofertę. Oczywiście fachowa wiedza prawnika przyda się również inwestorom, którzy samodzielnie wznoszą dom lub inny obiekt budowlany i potrzebują konsultacji, dotyczących warunków technicznych.

Warunki techniczne WT czym są?

Jakie zmiany wprowadziły WT 2021?

Od roku 2021 obiekty budowlane powinny być też dostosowane do wymogów WT 2021. Zmiany, jakie wprowadziła ta regulacja, dotyczą przede wszystkim kwestii ekologicznych, takich jak:

  • Wartość współczynnika przenikania ciepła dla poszczególnych przegród budynku. W przypadku ścian zewnętrznych nie może ona obecnie przekroczyć 0,2 W/m2K, dla okien zwykłych i połaciowych norma wynosi odpowiednio: 0,9 W/m2K i 1,1 W/m2
  • Maksymalne dopuszczalne wartości współczynnika nieodnawialnej energii pierwotnej (EP). Parametr ten określa ilość energii, potrzebnej dla funkcjonowania budynku — ogrzewania, chłodzenia, wentylowania pomieszczeń oraz przygotowania CWU (nie może on przekroczyć 70 kWh/m2).

W praktyce WT2021 nakładają więc na osoby, wznoszące nowe budynki mieszkalne, obowiązek stosowania odpowiednich izolacji przegród oraz nowoczesnych systemów grzewczych, takich jak np. pompy ciepła.

Kiedy można nie stosować zapisów WT?

Jak wspomniano wcześniej, warunki techniczne obowiązują na każdym etapie procesu budowlanego. Jeżeli jednak inwestor planuje jedynie rozbudowę, nadbudowę lub zmianę sposobu użytkowania obiektu, można zastosować pewne odstępstwa od WT:

  • W przypadku budynków, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 1000 metrów kwadratowych, możliwe jest zastosowanie w miejsce WT wytycznych, zawartych w ekspertyzie technicznej uprawnionej do tego jednostki badawczo-rozwojowej lub rzeczoznawcy budowlanego. W sytuacji takiej konieczne jest również uzgodnienie planów z właściwym komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej lub państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym.
  • W przypadku budynków o powierzchni przekraczającej 1000 metrów kwadratowych procedura wygląda podobnie, jednak nie ma możliwości uzyskania odstępstw, dotyczących charakterystyki energetycznej.

Jeżeli budynek wpisano do rejestru zabytków, konieczne jest również skonsultowanie zapisów ekspertyzy z konserwatorem wojewódzkim (niezależnie od powierzchni obiektu, którego ona dotyczy).

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.